The Togs Talks

Hi guys! We are here propably mostly women. And where are women, there is lot of talking. “And what they are talking about, all this time?” This is really, really old, men’s question. About fashion and clothes, of course!

Here, on The Togs we wanna encourage, inspire each other and exchange fashion ideas. So, we met with Oliwia, spent some time with her and we asked her few questions. If you wanna meet her closer, read few sentences below.

The Togs: Who or what inspires you in terms of fashion?

Oliwia: I’m finding inspirations everywhere. I try to avoid concentraiting on one person or one style. I am up to date with fashion blogs and designers websites. My favourites are: Chiara Ferragni, Miroslava Duma and Anna Dello Russo.

Where you looking for new inspirations?

First of all on catwalks, because I can find there the newest and upcoming trends. Secondly I like observing streets of big cities like London, New York or even Warsaw, where you can see people who are more liberated and treat their appearance as a way to express their self.

Where you like to shopping the most?

I don’t have any favourite shop. Usually I’m visiting different chain-stores and when I can’t find nothing interesting I’m starting to look online, where choice is much bigger. I try to buy clothes from different countries, especially from places where I was on holiday. The wider choice of different clothes we’ve got, the bigger possibilities of creating own style we have.

What is your favourite brand or who is your favourite designer?

Louis Vuitton.

Why?

Because every collection is always surprising me. And no one like LV invariably know how to combine classic elegance with modern twist.

What is you recent fashion discover?

It’s not a discover, but sequins definitely have re-born for me. Before I saw them as a cheap and tacky. Now I appreciate light which their bring to any kind of outfit. I really like playing with them and wear them even in everyday stylisation.

What is your favourite accessory?

Definitely nose ring. It can change into stylish every common outfit, even jeans with t-shirt.

What would you never put on yourself?

I like neutral colours, this is why I would think twice before wearing violent-pink coat or green, polka-dot hat. I like playing with fashion and to experiment with style, but I don’t like extravagance.

Thank You!


Cześć! Prawdopodobnie większość z nas tutaj to kobiety. A tam, gdzie kobiety, jest też dużo gadania. “I o czym one gadają przez cały ten czas?” To jest odwieczne, męskie pytanie. Oczywiście o modzie i ciuchach!

Tutaj, na The Togs chcemy się wspierać, inspirować i wymieniać różnymi modowymi pomysłami. Tak więc ostatnio spotkałyśmy się z Oliwią, spędziłyśmy z nią trochę czasu i zadałyśmy kilka pytań. Jeśli chcecie ją poznać bliżej, zachęcamy do szybkiej lektury.

The Togs: Co lub kto Cię inspiruje jeśli chodzi o modę?

Oliwia: Inspiracji szukam wszędzie. Staram się nie koncentrować na jednej osobie/stylu. Jestem na bieżąco z tym, co prezentują w sieci znani projektanci i blogerzy związani ze światem mody. Do moich ulubionych należą: Chiara Ferragni, Miroslava Duma i Anna Dello Russo.

Gdzie szukasz modowych inspiracji?

Przede wszystkim na wybiegach mody, ponieważ tam mogę podpatrzeć najnowsze i nadchodzące trendy. Inspiracji szukam również na ulicach wielkich miast jak Londyn, Nowy Jork lub Warszawa, gdzie ludzie są wyzwoleni i nie maja trudności z wyrażeniem siebie poprzez swój wygląd.

Gdzie najbardziej lubisz robić zakupy?

Nie mam ulubionego sklepu. Często odwiedzam sieciówki, a jeśli nie znajduję tam nic interesującego zaczynam przeglądać sklepy internetowe, gdzie wybór jest o wiele większy. Staram się zamawiać i przywozić jak najwięcej ciuchów z różnych krajów. Im większy wybór ubrań posiadamy, tym większe są możliwości bawienia się nimi i kreowania własnego stylu.

Jakie są Twoje ulubione marki lub projektanci?

Louis Vuitton.

Dlaczego?

Głównie dlatego, że każda z kolejnych kolekcji Vuitton’a zawsze mnie pozytywnie zaskakuje, niezmiennie jednak łącząc klasyczną elegancję z nowoczesnymi dodatkami.

Jakie jest Twoje ostatnie modowe odkrycie? (Rzecz, ubranie, projektant, sklep, gazeta, cokolwiek.)

Może nie jest to odkrycie, ale cekiny definitywnie powróciły do moich łask. Wcześniej uważałam je za tanie i niezbyt gustowne, teraz doceniam je za to, że potrafią dodać blasku każdemu outfitowi. Lubię wplatać je w codzienne stylizacje.

Jaki jest twój ulubiony dodatek, który wykańcza Twoje stylizacje?

Zdecydowanie kolczyk w nosie. Potrafi on dodać charakteru nawet najzwyklejszej stylizacji jak jeansy i podkoszulek.

Czego nie włożyłabyś na siebie za żadne skarby?

Z racji tego ze raczej preferuje stonowane kolory, z pewnością zastanowiłabym się 2 razy zanim założyłabym jaskraworóżowy płaszcz lub zielony kapelusz w kropki. Lubię zabawy stylem i eksperymenty z modą, natomiast nie lubię przesady.

Dziękujemy!

12006565_874307069324191_8189144699733022074_o

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s