Little Red Riding Hood – ESSENTIALS

Hi guys!

We are really happy, as we received great feedback about our previous session with Magda… Thank you!

Just in case you were wondering what is actually going on, what inspired us to picked those items and what is worth to spot, we have Essentials below.

BASE

Black Dress with black and white check sweatshirt

– We noticed that outfit on a mannequin in Zara shop. And we fell in love in it! It so feminine and perfect for every day, for example to work. Especially when you go somewhere in the evening – you need to just take off sweatshirt and you are ready!

– Important detail -double high neck – one from a dress and lower from a sweatshirt. This effect is super cool and easy to implement in your every day wardrobe!

Jacket

– We decided that oversize jacket from Forever 21 will be perfect to add to everyday version of this outfit.  It will keep Magda warm and bring some edgy finishing.

-We play with a  size as well as with a pattern. Doubled black and white check in small and big size highlight this pattern as winter season number one – for sure you already noticed it at PhiLlip Lim cat walk:

ACCESORIES

Trainers

– We picked plain white, delicate trainers. We tried as well Adidas Superstar, but because is so much happening on a top, bottom needs to stay plain.

Neckleace

– Just something simple and shiny to give last touch and what can work with a sweatshirt as well as with dress.

Bennie

– To bring more colour!

– And to distinguish Magda from a crowd of Londoners!


Witajcie!

Poprzedni post spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem! Dziękujemy Wam za dobre słowa i Magdzie, za współpracę!

A gdybyście zastanawiały się skąd się wzięły nasze inspiracje i na co warto zwrócić uwagę, zapraszamy Was do przeczytania poniższego posta.

BAZA

Komplet – czarna sukienka oraz bluzka w czarno – białą kratkę

– Wypatrzyłyśmy ten outfit na jednym z manekinów z sklepie Zary i pokochałyśmy go od razu! Jest super kobiecy i pasuje idealnie na każdy dzień! Nawet do pracy, szczególnie wtedy, gdy wieczorem zapowiada się wyjście na miasto lub imprezę, a Ty nie masz czasu, by iść do domu się przebrać… Wsytarczy, że ściągniesz kraciastą bluzkę i… jesteś gotowa!

– Szczegół wart zapamietania -podwójny golfik, wyżysz należący do sukienki i niższy, półgolf od bluzki. Dużo się dzieje pod szyją i daje to bardzo ciekawy efekt, łatwy i warty wprowadzenia do codzinnego outfitu.

Kurtka

– Zdecydowałyśmy się  na obszerną kurtkę marki Forever 21, która poskreśla codzienny charakter całego stroju. W dodatu jej przyjemny materiał zapewni Madzi, oraz temu, który się do niej przytuli – ciepło, dodaje także zadziorności i podkreśla, że Magda ma swój styl.

– Powtórzenie jeszcze raz biało- czarnej kraty, tym razem o wiele większej, podkreśla, że jest to jeden z kluczowych wzorów tego sezonu. Bez wątpienia mogłyście go zauważyć na wybiegu u Phillipa Lim’a – zdjęcia powyżej.

AKCESORIA

Tenisówki

– Wybrałyśmy delikatne, białe, proste tenisówki. Przymierzałyśmy również Adidas Superstar, jednak tak dużo dzieje się w na górze, że dół musi pozostać prosty, by nie przeciążyć całości.

Naszyjnik

– Wybrałyśmy prosty, srebrny i delikatny, który wykańcza cały strój, dodaje mu blasku. Pasuje do zarówno do bluzki, jak i na wieczorne wyjście – do sukienki.

Czerwona czapeczka

– Dodaje koloru do biało-czarnego outfitu.

– I oczywiście wyróżnia Magdę z tłumu Londyńczyków!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s